Tag : е-трговија

Вести Економија Слајдер

Нина Ангеловска: Ова е историски момент за е-трговијата

Слободен печат
Под мотото „ E-трговија & КОВИД-19: Предизвици и можности!“, утринава во своето премиерно онлајн издание започна годишната конференција за е-трговија на која присуствуваат повеќе од...
Вести Економија Слајдер

Трета годишна конференција „Е-трговија и ковид-19“

Слободен печат
Предизвиците, можностите и ефектите од ковид-кризата кон бизнисите ќе бидат во фокусот на третата годишна конференција за е-трговија во земјава „Е-трговија и Ковид-19: Предизвици и...
Вести Економија

Рекорд за Денот на самците во Кина: „Алибаба“ регистрира промет од 56 милијарди долари

Слободен печат
Кинеската компанија „Алибаба” постави нов рекорд во продажба на стоки преку Интернет и тоа во вредност од 56 милијарди американски долари за време на Денот...
Вести Економија

Арсовска: Неопходна е соработка на приватниот и јавниот сектор за поголема доверба во институциите

Слободен печат
Имплементирање мултирателарен систем за олеснување на трговијата и на инвестициите, воспоставување контролиран раст на е-трговијата преку посебни договори со особено внимание за потребите на микро,...
Вести Економија

Меморандум за подобрување на банкарските услуги преку е – трговија

Слободен печат
Македонската банкарска асоцијација и Асоцијацијата за е-трговија на Македонија потпишаа Меморандум за соработка со кој се предвидува двете асоцијации да разменуваат информации од заеднички интерес, да споделуваат...
Вести Економија Слајдер

Во март македонските граѓани потрошиле онлајн 10,1 милион евра

Слободен печат
Близу 30 милиони евра потрошиле македонските граѓани на е-продавници во првите три месеци од годинава, а само во март 10,1 милион. Анализата на Асоцијацијата за...
Вести Економија

Огромен интерес за бесплатните едукативни сесии за е-трговија

Слободен печат
На 3 февруари, во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој се одржа втората сесија од серијалот „E-commerce Afterwork сесии”, на тема: „Имплементација и...
Вести Економија

Лани е-трговијата во Германија изнесувала 72,6 милијарди евра

Слободен печат
Германската Агенција за е-трговија и продажба на далечина соопшти дека дигиталната трговија е водечка во малопродажбата во денешницата. Секторот за е-трговија во Германија се зголемил...
Вести Економија

Зголемен бројот на новоотворени е-продавници

Слободен печат
Македонските граѓани сѐ повеќе купуваат онлајн, но и отвораат онлајн продавници, за што според Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, покажува порастот на бројот на трансакции,...
Вести Економија

Втора конференција за е-трговија „Биснис раст со е-трговија”

Слободен печат
Скопје денеска ќе биде домаќин на Втората годишна конференција за е-трговија која оваа година се организира под мотото „Бизнис раст со е-трговија”, во организација на...