16 C
Скопје

Tag : државата

Вести Регион Слајдер

Вулин: Марихуаната нема да биде легализирана во Србија се додека Вучиќ е претседател на државата

МИА Агенција
Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин изјави денеска дека марихуаната нема да биде легализирана во Србија се додека Александар Вучиќ е претседател на...
Хроника

Скопјанец „заборавил“ да плати 1,2 милиони денари данок на државата

Горан Наумовски
Скопјанецот Д.И. (51) синоќа бил приведен на улицата „Венјамин Мачуковски” во Скопје. По него била распишана национална потерница од Основното јавно обвинителство за кривични дела...
Хроника

Лани имало најмалку загинати во сообраќајни несреќи во државата

МИА Агенција
Лани се регистрирани најмалку загинати во сообраќајните несреќи на патиштата во државата во споредба со претходните години. Во 2020 година 125 лица го загубиле животот...
Вести Македонија

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска потврди дека продолжуваат разговорите за формирање Влада и дека ќе се сретне со лидерот на СДСМ Зоран Заев, притоа...
Вести Економија

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција
Доколку не се размислува рационално и не се дејствува брзо и одлучно, постои реална опасност од целосен колапс на македонската винска индустрија која обезбедува годишен...
Вести Македонија

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција
Центарот за еколошка демократија Флоразон во соработка со Јавното претпријатие „Комунална хигиена” Скопје, од денеска почнува со поставување 75 специјализирани корпи за одлагање отпад од...
Вести Избори 2020

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција
Носителот на кандидатската листа од ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија” Игор Јанушев, придружуван од Сашко Кедев и Игор Николов, на последниот...
Вести Избори 2020 Слајдер

Лукаревска: „Можеме” е модел за напредок на државата

МИА Агенција
Носителката од Коалцијата „Можеме” во втората изборна единица Сања Лукаревска, денеска остварува повеќе теренски активности во Куманово, од каде порача дека Владата предводена од СДСМ...
Вести Македонија Слајдер

Ѕампини: Државата да преземе мерки за подготовка на работните места за можно повторно враќање на вирусот

МИА Агенција
Даниела Ѕампини, виш специјалист за вработување, од Меѓународна организација на трудот во интервју за МИА вели дека ако во периодот на мерки за изолација и...
Вести Свет Слајдер

Поради хаос во државата, владата на Шпанија воведува нови мерки

Шпанија, втората земја во светот по бројот на смртните случаеви од корона вирусот, времено ги „замрзнува“ сите секундарни економски мерки во период од две недели...