-1 C
Скопје

Tag : џулијан асанж

Вести Свет

Морис бара американскиот претседател да го помилува Асанж

И.И.
Партерката на Џулијан Асанж, денеска побара од американскиот претседател Доналд Трамп да го помилува основачот на Викиликс. – Ве молам донесете го дома за Божик,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Жената која му роди две деца на Асанж отворено проговори за нивната голгота (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, додека престојуваше во амбасадата  на Еквадор во Лондон се гледал од Стела Морис, адвокатка на одбраната, која тврди дека му...
Вести Свет

Асанж е опседнат со чинот на генералот Праљак, може да се самоубие, тврдат адвокатите

Слободен печат
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж внимателно го гледал самоубиството на поранешниот генерал на БиХ, Слободан Праљак, во Хашкиот трибунал пред три години и размислувал за...
Вести Свет

На Асанж во САД му се заканува затворска казна од 175 години

Слободен печат
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж може да биде осуден на 175 години затвор, ако одлучи да биде екстрадиран во САД, предупреди вчера американскиот адвокат Ерик...
Вести Свет

Одложено судењето на Асанж: Адвокатот на САД е суспектен на Ковид-19

Слободен печат
Рочиштето за екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж што беше закажано за денеска, е одложено поради стравување дека еден од адвокатите бил изложен на...
Вести Свет Слајдер

ВО ЖИВО: Сослушување и протест во Лондон против испораката на Џулијан Асанж

Слободен печат
Во Главниот кривичен суд во Лондон започна сослушувањето за испораката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Процесот би требало да трае три до четири недели,...
Вести Свет

Сослушувањето на Асанж ќе продолжи во септември

МИА Агенција
Судот во Лондон денеска соопшти дека сослушувањето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе продолжи во септември, откако беше одложено поради пандемијата со новиот коронавирус....
Вести Свет

Асанж доби два сина со адвокатката додека беше во амбасадата на Еквадор: Таа побара да го пуштат од затвор поради пандемијата

Слободен печат
Адвокатката од одбраната на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, Стела Морис кој откри дека му родила двајца синови додека престојувал во амбасадата на Еквадор во...
Вести Свет

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат
Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж се пожалил дека не може да го следи сослушувањето за неговата екстрадиција во САД, додека неговите адвокати докажуваат дека Британија...
Вести Свет

Однесувањето со Асанж во затворот може да се третира како непочитување на судот

Слободен печат
Едвард Фицџералд, адвокатот на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, рече дека постапувањето со неговиот клиент во затворот може да се третира како непочитување на судот....