33.8 C
Скопје

Tag : цду

Вести Свет

Анкета: Зелените имаат предност во однос на ЦДУ

Слободен печат
Партијата Унија 90/Зелени, која моментно се наоѓа во опозиција во германскиот Бундестаг, има предност во однос на владејачката коалиција на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и Христијанско-социјалната...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ЦДУ на Меркел разнишана на „генералната проба“ за изборите во септември

Митко Билјановски
Владејачката Христијанско-демократска унија на канцеларката Ангела Меркел претрпе катастрофален пораз на изборите во два клучни региона во Германија, чии резултати се важен показател за расположението...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: По Трамп и демохристијаните на Меркел поразени поради водење поразителна ковид политика

Дејан Андоновиќ
 Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел претрпе порази и доживеа изборно фијаско на важните избори во две германски покраини. Христијанско-демократската унија (ЦДУ) вчера загуби...
Вести Свет Слајдер

ЦДУ во криза по поразот на регионалните избори

Слободен печат
 Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел на вчерашните регионални избори во југозападните покраина Баден-Вуертемберг и Рајнска област-Пфалц ги постигна најлошите изборини резултати. Германските...
Вести Свет Слајдер

Тежок пораз за ЦДУ на Меркел на изборите во две покраини

Слободен печат
Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела меркел претрпе пораз на важни избори во две германски покраини, што ги  ги намалија шансите на лидерот на ЦДУ,...
Вести Ви Препорачуваме Свет Слајдер

Локални избори во две германски покраини: ЦДУ и Меркел на тест во Баден Виртемберг и Рајна Палатинат

Слободен печат
Тест за канцеларката Ангела Меркел и владеачката партија во Германија – конзервативната Христијанско-демократска унија (ЦДУ). Вака ги опишуваат денешните локални избори во двете германски покраини...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Маски, пари и немање морал

Фолкер Витинг/Дојче Веле
Кога е криза, луѓето сметаат на исправни одлуки на политиката. Во текот на изминатите месеци на пандемија на корона, луѓето ѝ веруваа на политиката. Рејтингот...
Вести Свет

Пратеник од германската ЦДУ поднесе оставка: Заработил 250.000 евра на заштитни маски

Слободен печат
Германскиот пратеник од партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Николас Лебел изјави денеска дека веднаш ќе се повлече од националниот Парламент затоа што добил мито...
Вести Свет

Германија: Демохристијански пратеници осомничени за земање мито при набавка на маски

Слободен печат
 Повеќе пратеници на владејачката германска Христијано-демократска унија (ЦДУ) осомничени се дека се стекнале со стотици илјади евра за лобирање на набавка на маски од одредени...
Вести Македонија

„Конрад Аденауер”: За спорот на СПЦ и МПЦ потребни се „упатени посредници”

МИА Агенција
Конфликтот меѓу Српската православна црква (СПЦ) и Македонската православна црква (МПЦ) трае повеќе од 50 години и вселенскиот патријарх сака да посредува. Но, за суштинско...