Tag : цароска

Вести Македонија Слајдер

Царовска го испрати синот Давид на првиот училиштен ден, а еве што му порача (ФОТО)

Алек Стојковски
Министерката за образование, Мила Царовска денеска го испрати својот син Давид за првиот училиштен ден во трето одделение. „Направи го различното интересно и почитувај ги...
Вести Македонија Слајдер

Царовска: Продолжуваат преговорите за законот за јавно обвинителство, изборите на 12 април

Слободен печат
Консултациите за законот за јавно обвинителство продолжуваат и денеска и во моментот кога сите елементи ќе бидат исполнети тој ќе се најде на гласање, изјави...
Вести Економија

Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

Слободен печат
За декемвриската плата имаме зголемување кај повеќе од 106 илјади работници во нашата држава, со што е остварен таргетот помеѓу 20 и 25 проценти од...
Вести Економија

Царовска и Деспотовски во посета на компанија корисник на инструментот за кофинансирани грантови за иновации

МИА
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски денеска ја посетија скопската ИТ компанија Докстим,...
Вести Економија Слајдер

Царовска: На 44.940 вработени им се зголемиле платите

Слободен печат
Резултатите од мерката за субвенционирање на придонеси дава одлични реузлтати. Ова го потенцираше министерката за труд и социјална политика Мила Цароска на прес-конференцијата која се...
Вести Економија

СБ ја препозна социјалната реформа како позитивен пример во регионот

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се сретна со директорот за социјална заштита во Светска Банка Михал Рутковски и неговиот тим при официјалната...
Вести Економија

Царовска: Преку јакнење на економско-социјалниот дијалог на локлано ниво до ефикасни мерки за врботување

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика  Мила Царовска, денеска присуствуваше на отворањето на дводневната работилница „Кон систем за предвидување на потребни вештини во Северна Македонија“....
Вести Економија

Цароска: Законот за практиканство се дава можност за работно ангажирање

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и преставници од министерството денеска имаа работен состанок со членовите на Македонската банкарска асоцијација. На состанокот пред...
Вести Македонија

Царовска: Ја повикувам ЕУ да ја продолжи и продлабочи соработката во областа на социјалната политика со регионот

Слободен печат
Социо-економската перспектива на Северна Македонија и регионот беа тема на денешната  Национална конференција “Никој не е изоставен во процесот на ЕУ интеграции” што се одржа...
MacedonianAlbanian