Tag : Брнабиќ

Вести Економија

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

МИА
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на Инвестицискиот самит за Западен Балкан денеска во Лондон изјави дека регионот има големи можности кои треба многу подобро да...
Вести Регион

Брнабиќ: Нестабилната состојба во регионот не и одговара на Србија

Слободен печат
Српската премеирка Ана Брнабиќ изјави дека нестабилната состојба во регионот не и одговара на Србија и дека она што сега се случува не би требало...
Вести Регион

Брнабиќ: Соработката со косовските институции ќе зависи од нивното исполнување на обврските

Слободен печат
Соработката на српските власти со косовските институции ќе зависи од нивното исполнување на меѓународните обврски поврзани со спроведувањето на Бриселскиот договор и укинувањето на таксите...
Вести

Брнабиќ: Не сакам ниту да размислам за можноста на граѓанска војна во Црна Гора

МИА Агенција
Изгледите дека Црна Гора е на работ на граѓанска војна се толку страшни што не сакам ниту да размислам на тој начин, изјави денеска српската...
Вести Регион

Борел утре ќе се сретне со Вучиќ и Брнабиќ за покренување на дијалогот меѓу Србија и Косово

Слободен печат
После специјалниот американски посредник, Ричард Гренел, утре во Белград, од Приштина пристигнува Високиот преставник на Европската унија и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел. Како...
Вести Регион

Брнабиќ: Србија нема да запре се додека не бидат откриени убијците на Ивановиќ

Слободен печат
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денеска, на втората годишнина од атентатот на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, дека нејзина главна порака е...
Некатегоризирано

Брнабиќ: Опозицијата нон стоп фабрикува лаги, афери и обвиненија на сметка на Вучиќ

Слободен печат
Српската премеирка Ана Брнабиќ и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ демантираа дека државата и властите се поврзани со случајот со окриената марихуана на земјоделската...
Вести Македонија

Пендаровски-Брнабиќ: Контактите меѓу двете земји се на високо ниво, заедничка цел е натамошната интеграција во ЕУ

Слободен печат
Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на...
Вести Ви Препорачуваме Регион

БРНАБИЌ ПОТВРДИ: Вучиќ дал налог да се истражи случајот за рускиот шпион

Слободен печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ изјавила за Блиц.рс дека ВБА се занимава со можната шпионска афера во која руски шпиони врбуваат српски агенти и дека подоцна...
Вести Економија

Брнабиќ потпиша договор за слободна трговија меѓу Србија и Евроазиската унија

Слободен печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска во Москва потпиша Договор за слободна трговија меѓу Србија и Евроазиската унија (ЕАЕУ) со кој се проширува списокот на српски...