18.8 C
Скопје

Tag : Брнабиќ

Регион

Брнабиќ: За среќа нема повредени во експлозијата во Чачак

Слободен печат
Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека најважно е дека никој не е повреден во експлозијата во фабриката на наменската индустрија „Слобода“ во Чачак и...
Вести Регион

Брнабиќ-Палмер: Продолжување на дијалогот со Косово е во фокус на српската влада

МИА Агенција
Специјалниот претставник на Стејт департментот за Западен Балкан Метју Палмер и специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот Белград-Приштина и други регионални прашања од Западен...
Вести Регион

Брнабиќ: Досега во Србија вакцинирани 45,3 отсто од полнолетните, но недоволно за колективен имунитет

Слободен печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека 45,3 проценти од возрасната популација во Србија досега е вакцинирана против Ковид-19, но таа цифра не е доволна за...
Вести Регион Слајдер

Брнабиќ: Српските цркви во Косово, Курти ги претставува како нивно културно и верско наследство

Слободен печат
Не треба да се исклучи дека Приштина ќе се обиде да направи нешто слично како Црногорската православна црква, вели српската премиерка Ана Брнабиќ.  Брнабиќ додаде...
Вести Регион

Брнабиќ: ЕУ не знаат за некои важни работи кои функционираат во регионот

МИА Агенција
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изрази надеж дека 2021 година ќе биде поуспешна и за Србија и за регионот на Западен Балкан, кога станува збор...
Вести Регион

Брнабиќ: Сакаме од 21 јуни да ја отвориме Србија за прослави, услов е вакцинацијата

Слободен печат
Сакаме од 21 јуни да ја отвориме Србија за прослави, но за тоа треба да имаме целосно вакцинирани 50 отсто од полнолетната популација и затоа...
Вести Регион Слајдер

Брнабиќ: Ќе предложиме да се овозможат концерти и фестивали од 21 јуни

Горан Наумовски
Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, разговараше со претставниците на иницијативата „Безбедни настани во Србија“ за условите за одржување настани и фестивали во согласност со епидемиолошките...
Вести Регион Слајдер

Брнабиќ од Атина: Преспанскиот договор е добар пример за тоа како би се решиле работите со Приштина

Слободен печат
Премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ на Делфи економскиот форум во Атина во разговор со главниот уредник на весникот „Катимерини” Атанасиос Елисомна на прашањето за...
Вести Регион

Брнабиќ најавува: Србија и Грција ќе потпишат договор за укинување на роамингот

Слободен печат
Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска во Атина, во пресрет на Економскиот форум Делфи, се состана со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис и претседателката...
Вести Регион

Брнабиќ: Од 1 мај вакцинираните граѓани добиваат дигитален ковид сертификат

МИА Агенција
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ соопшти дека од сабота, 1 мај, сите граѓани што се вакцинирани, ќе добијат дигитален ковид сертификат, јави дописникот на МИА...