17.8 C
Скопје

Tag : бранимир јовановиќ

Вести Македонија

ВИДЕО | Јовановиќ: Владата треба да биде поенергична во инвестициите за зелена енергија

Слободен печат
Инфлацијата во Македонија како и во скоро сите други земји во светот е во пораст. Она што е важно да се разбере е дека е...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Јовановиќ од Виенскиот Институт: Производството од Азија се враќа во Европа – тоа е нова шанса за Западен Балкан

Слободен печат
Според Виенскиот економски институт земјите од Западен Балкан би можеле да имаат корист од трендот на враќање на производството од Азија во Европа. Овој тренд...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО | Јовановиќ: Обврзницата е во вистинско време, но важно е како ќе се троши новата милијарда – можно е догодина економската и финансиската криза да се вкрстат

Слободен печат
Според сите економисти, според сите студии и организации најмногу во пандемијата настрадаа оние што се најзагрозени, најслабите, најранливите. Тоа се посиромашните луѓе, тоа се жените...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ВИДЕО| Јовановиќ: Државната помош беше лошо дизајнирана – државата треба да дава поддршка на подобар начин во 2021

Слободен печат
Д-р Бранимир Јовановиќ од Виенскиот институт за меѓународни економски студии во гостувањето на Утрински брифинг на Слободна ТВ зборуваше својот новиот ангажман во Виена. –Одлично...
Колумни

Колку полошо здравство, толку полоша економија

Бранимир Јовановиќ
Ковид-19 пандемијата ја донесе најголемата економска криза по Втората светска војна. Светската економија се очекува да падне за 5 отсто оваа година, што е најмногу...
Вести Економија Слајдер

Јовановиќ: 7 прашања кои ме мачат за четвртиот пакет економски мерки

Слободен печат
Професорот Бранимир Јовановиќ на својот Фејсбук профил го искоментира четвртиот пакет на економски мерки воведен од Владата и истакна 7 прашања поврзани со него. „7...
Вести Македонија Слајдер

Јовановиќ до СДСМ: Фатмир Бесими e подобар од Нина, но со финансиите кај ДУИ, капитулиравте

Слободен печат
Фатмир Бесими е добар економист. Има докторат од Британија, има работено во Народна Банка, уште пред да влезе во политика. Без дилема, многу поквалитетен од...
Колумни

За Нина и Еуростандард

Бранимир Јовановиќ
Не знам дали министерката за финансии знаела дека банката ќе оди во стечај кога ги повлекла парите. Не имплицирам дека знаела, си има државни органи...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Јовановиќ: Италија ги суспендираше сметките за струја, Македонија ја зголеми цената иако има највисока сиромаштија и невработеност во Европа

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски информираше дека цената на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата на регулираниот пазар се зголемува за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Јовановиќ: Фирмите кои добиле државна помош а не им ги исплатиле парите на работниците, веднаш да бидат казнети и објавени

Слободен печат
Според направената анализа од УЈП утврдено е дека 120 даночни обврзници кои добиле финансиска поддршка не исплатиле плата за своите вработени и за месец април...