25 C
Скопје

Tag : битиќи

Вести Економија Слајдер

Битиќи: Ако е потребно во мај или јуни ќе следи седми пакет економски мерки

Слободен печат
Треба да работиме на креирање на модели кои долгорочно ќе и помогнат на текстилната и кожарската индустрија да се подобри нивната состојба, а тоа може...
Вести Економија

Битиќи: Преку програма ќе ги вратиме на работа оние кои ги загубиле работните места за време на коронавирусот

Слободен печат
Економските мерки беа направени за да се помогне на граѓаните, за да продолжат да добиваат плата и да не бидат избркани од работа, изјави заменикот...
Вести Економија

Битиќи: Угостителските објекти во недела ќе работат само една смена

Слободен печат
Фатмир Битиќи вицепремиерот за економски прашања  во емисијата 24 Отворено потенцираше дека состојбата воопшто во Македонија е одраз на целото општество. Проблематично е дијалогот и...
Repost Вести Економија

Битиќи: Дадени се насоки за постапки за реструктуирање на „Еурокомпозит”

Слободен печат
 На последната владина седница е сменет претставникот на Владата во акционерското собрание на акционерското друштво во државна сопственост „Еурокомпозит” и се дадени насоки дека ќе...
Вести Економија

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

Слободен печат
 Од 17,8 милиони евра, колку што тежи шестиот пакет на економски мерки, само за угостителството се предвидени 9,9 милиони евра и сметаме дека тоа е...
Вести Економија

Битиќи: Ги поканувам туристичките агенции да дојдат и да седнеме заедно, да ги обмислиме мерките на среден и долг рок

Слободен печат
Од 27 април планираме да има одредено олабавување на мерките во смисла на дозволи за работа, но будно ги следиме препораките не Комисијата за заразни...
Вести Македонија Слајдер

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера”

Слободен печат
Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска тврди дека не неправила кривично дело со вчерашното доаѓање во Собранието, иако е во изолација поради КОВИД-19. Костадиновска Стојчевска...
Вести Економија

Битиќи: Основните вредности секогаш мора да се засноваат на идејата да се грижиме едни за други

Слободен печат
 Социјалното претприемништво е нешто на што сите треба да се фокусираме. Верувам дека во светот има многу неискористени можности на полето и дека многу идеи...
Вести Економија Слајдер

Битиќи: Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки

Слободен печат
Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки, најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските...
Вести Економија

Битиќи: Минималната плата се уште не e достоинствена

Дестан Јонузи
Минималната плата се уште не е достоинствена. Ќе работиме уште за да ја зголемиме на 18.000 денари, изјави заменик претседателот на Владата задолжен за економски...