Tag : азија

Вести Економија

Рекорден број милијардери во светот: Кои се, каде живеат, со што се занимаваат…

Слободен печат
Бројот на милијардери на глобално ниво минатата година порасна за 8,5 отсто на рекордни 2.825. Нивното богатство се зголеми за 10,3 отсто и сега се...
Вести Економија

Опоравувањето на вработеноста во САД ја охрабри берзата, нафтата бележи раст

Слободен печат
Акциите на азиските пазари на капитал денеска забележаа напредок, бидејќи изненадувачкото опоравување на вработеноста во САД „долеа“ надеж за брзо опоравување на глобалната економија. Економиите...
Вести Свет

Компанија „Гилеад Сајанс” во преговори за производство на лекот ремдесивир за Европа и Азија

Слободен печат
Американската компанија „Гилеад Сајанс” соопшти дека преговара со производителите на хемиски производи и лекови за производство на антивирусниот лек „ремдесивир” за Европа, Азија и земјите...
Останатo Спорт

Формула 1 направи план за цела сезона, еве кога и каде ќе се вози

Слободен печат
Пандемијата на коронаврусот досега одложи 10 трки во Ф1 шампионатот, а последна од нив беше трката за Големата награда на Франција која беше одложена вчера...
Вести Економија

Азија за прв пат во 70 години нема да забележи економски раст

Слободен печат
Азија ќе помине подобро од другите региони, но факторите што ќе ја влошат надворешната побарувачка во Европа и Северна Америка, каде се очекува сериозна рецесија,...
Вести Економија

Новиот квартал почнува со пад на Европските акции

Слободен печат
Паневропскиот индекс СТОКС 600 утрово забележа пад од 2,4 отсто по вчерашното завршување на најлошиот квартл во последните 18 години. Падот на европските акции откако економските...
Вести Свет

СЗО: Епидемијата на коронавирус во Азија е далеку од завршена

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека, иако вниманието е пренасочено на епицентрите во западниот дел на Европа и во Северна Америка, епидемијата на новиот...
Вести Свет Слајдер

Зошто во некои азиски земји луѓето носат маски, а во други не

Слободен печат
Откако коронавирусот започна да се шири, во некои држави и градови како Хонгконг, Сеул или Токио, маските станаа дел од секојдневнието, а оние кои не...
Вести Свет

„Странците повторно го донесоа вирусот“: Втор бран на Ковид-19 во Азија

Слободен печат
Јужна Кореја, Кина и Сингапур се меѓу азиските земји кои се соочуваат со втор бран на новиот коронавирус, поттикнат од луѓето што од странство влегуваат...
Вести Свет Слајдер

Европа ја надмина Азија по бројот на смртни случаи од коронавирусот

Слободен печат
Бројот на заболени од новиот коронавирус во светот го надмина психолошкиот праг од 200 илјади случаи, и денеска тој изнесува 204.732. Вирусот досега погоди 170...