аналитичари Archives - Слободен печат

Tag : аналитичари

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Се враќа отпишаната институција претседател

Мартин Богатиноски
Претседателот Стево Пендаровски покажа потенцијал да биде клучен играч во разрешувањето на политичките кризи во земјава и да го врати изгубениот кредибилитет во институцијата претседател...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Со „Рекет“ нема да изнудиме датум

На помалку од два месеца до октомври, кога всушност треба да биде соопштена одлуката дали Македонија конечно ќе добие датум за преговори со ЕУ, домашните...
Вести Регион

Што е Рамуш Харадинај во моментов?

Слободен печат
Минатата недела Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка од функцијата премиер на Косово, поради поканата што ја доби од Специјалниот суд во Хаг. Харадинај, денеска во...
Вести Македонија

Monsieur Макрон, pourquoi?

Наместо да добие француски бакнеж и топли прегратки во пресрет на очекуваниот почеток на преговорите со ЕУ во октомври годинава, Македонија доби силна француска шлаканица,...
Вести Македонија

Наместо метла за чистење, четкичка за напудрување

Мартин Богатиноски
Од долгоочекуваната „метла“ видовме само обична козметика. Вака политичките аналитичари ја коментираат владината реконструкција што завчера ја спроведе премиерот Зоран Заев кога смени шест досегашни...
Вести Македонија

Помалку хистерија, што повеќе ЕУ-форија

Мартин Богатиноски
Апсолутно не треба да се разочаруваме од одлуката на Европскиот совет да ги одложи преговорите на Македонија со ЕУ до октомври годинава, туку напротив, треба...