24.8 C
Скопје

Tag : алпи

Магазин Магазин слајдер Технологија

ФОТО+ВИДЕО | Необичен феномен на швајцарските Алпи, погледнете ги фасцинантните фотографии!

Слободен печат
Како резултат на насоката на ветрот и нискиот воздушен притисок, голема количина од сахарската прашина преку Средоземното Море стигна во Европа. Последниве години честопати беше...
Вести Свет Слајдер

Несреќа над француските Алпи: Се урна хеликоптер, шест лица се водат како исчезнати

Слободен печат
Денеска над француските Апли се урна хеликоптер од висина од 1.800 метри, пришто шест лица се водат како исчезнати, објавија локалните власти. Еден од пилотите...
Вести Свет

Судар на два воза во тунел во швајцарските Алпи (ФОТО)

Слободен печат
Два воза се судрија денеска во тунел во швајцарските Алпи, а во таа несреќа полесно се повредени две лица, соопштија од Швајцарската железница, пренесе АП....
Ви Препорачуваме Живот Магазин

(ВИДЕО+ФОТО) Село во Германија нема ниту еден заболен, жителите веруваат ги штити ветување на предците дадено уште за време на чумата

Слободен печат
Пред 400 години Обермаргау било зафатено од чума која пустошела во селото. Секој четврт човек починал, изумреле цели семејства. Тогаш селаните застанале пред крст и...
Вести Свет

Три лица загинаа, две се повредени во лавина на италијанските Алпи

Слободен печат
Една 35-годишна жена и две девојчиња, едно на седум годишна возраст, загинаа денеска попладне во лавина на италијанските Алпи, во близина на границата со Австрија....
Вести Свет

Чудо на австриските Алпи: Скијач пет часа издржал под лавина, го спасил гпс-локаторот

Слободен печат
Откако го потрупала лавина, 26-годишен Австриец поминал повеќе од пет часа под огромни количини на снег пред да биде спасен, објавија денес австриските спасувачки служби,...
Вести Свет

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Топењето на ледот на планините ќе ја загрози иднината на две милијарди луѓе

Слободен печат
Топењето на ледот на планините ќе ја загрози иднината на две милијарди луѓе, предупредуваат климатолозите, напоменувајќи дека ледот на највисоките планински врвови се топи со...
Вести Македонија

Двајца скијачи загинаа во лавина во Австрија

Слободен печат
Властите во јужниот дел на Австрија соопштија дека двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите, прва оваа сезона. Локалните медиуми објавија дека тие скијале надвор...
Вести

СМРТ НА АЛПИТЕ: Двајца планинари загинаа на австриските планини

Слободен печат
Два германски планинари загинале во два различни инциденти на австриските Алпи, соопштиле денес австриски службени лица. Еден 60 годишен маж од тричлен тим на планинари...
Вести Регион

Кај нас лето, а во Швајцарија паднаа 50 сантиметри снег (ФОТО)

Слободен печат
Швајцарските Алпи се целосно покриени од снег. Дури, висината на снегот во некои места стигнува до 50 сантиметри. Областа Готхард Пас е најстуденото место и...