13 C
Скопје

Tag : аеродроми

Вести Регион

Во јануари за 83 отсто намален бројот на патници на аеродромите во Грција

Слободен печат
Од 2,25 милиони патници на грчките аеродроми лани во месец јануари, една година подоцна за истиот период бројот се намалил на 383.463 патници, односно бележи...
Вести Скопје

Меѓународниот аеродром Скопје го доби признанието „Гласот на клиентот“ од Aci World

Маја Терзиова
Меѓународниот Аеродром Скопје доби ново признание од Меѓународниот совет на аеродроми (Airports Council International World) наречено The Voice of Customer или Гласот на клиентот, со...
Вести Свет Слајдер

Навални пристигна во Русија: Наместо на аеродромот „Внуково“, авионот со опозицискиот лидер слета на „Шереметјево“

Слободен печат
Авионот со кој патуваше рускиот опозиционер Алексеј Навални наместо на аеродромот „Внуково“ слета на „Шереметјево“ во Москва. Пилотот првично најавил доцнење од 30 минути поради...
Вести Свет

Американска Агенција за безбедност во сообраќајот: Пола милијарда патници помалку на аеродромите низ САД во 2020 година

Слободен печат
Американската агенција за безбедност во сообраќајот соопшти дека во 2020 година, поради пандемијата на коронавирус, биле регистрирани околу 500 милиони патници помалку на аеродромите низ...
Вести Свет

Овие земји на ЕУ забранија летови од Велика Британија поради новиот вид на коронавирусот

Слободен печат
Неколку членки на Европската унија денеска одлучија да забранат летови од Велика Британија, додека Германија ја разгледува таа можност, во обид да спречи пренесување на...
Вести Економија

Охридскиот аеродром со 100 процентен пад во април, мај и јуни

Слободен печат
Заздравувањето на комерцијалниот авиосообраќај во Европа оди бавно. По првичниот пад од над 90 проценти во април и мај годинава, регистрирано е делумно заздравување за...
Вести Свет

Врвулица на американските аеродроми и покрај препораката да не се патува: Преку три милиони патници за Денот на благодарноста

Слободен печат
Американската администрација за безбедност во сообраќајот минатиот викенд прегледа повеќе од три милиони патници во воздушниот сообраќај во пресрет на Денот на благодарноста, кој беше...
Вести Свет

Франција воведува антигени тестови на аеродромите

Слободен печат
На француските аеродроми до крајот на месецов ќе бидат воведени антигени тестови, соопшти францускиот министер за транспорт Жан-Батист Џебари. – Ќе ги воведеме на аеродромите,...
Вести Регион

Грција: За 70 отсто намален патничкиот сообраќај на аеродромите годинава

МИА Агенција
Во првите осум месеци од годинава, во Грција забележан е пад од 70 отсто во патничкиот сообраќај на сите аеродроми, а за август, намалувањето е...
Вести Економија

Двојно намален бројот на патници на аеродромите

Слободен печат
Бројот на патниците годинава, во домашниот и во меѓународниот патнички сообраќај, се очекува да биде помал за 50,4 проценти во однос на 2019 година, оценува директорот...