• рудник

ФОТО+ВИДЕО | Блокади на патиштата во повеќе српски градови против рудникот за литиум на Рио Тинто

Здружението на еколошки организации на Србија и оваа сабота организираше нови блокади низ земјата во знак на протест против ископот на литиум и проектот „Јадар” на компанијата Рио Тинто, јави Бета.рс. Во Белград, во близина на Сава центарот и во Нови Сад, во близина на автопатот Белград – Суботиќ имаше помали инциденти, кога возачи чии …

ФОТО+ВИДЕО | Блокади на патиштата во повеќе српски градови против рудникот за литиум на Рио Тинто Read More »