Табела на медали: Јапонија сè уште најуспешна на Игрите во Токио

EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG

Домаќинот на 32. Летни олимписки игри, Јапонија и понатаму е на првото место на табелата на освојувачи на медали.
Јапонците денеска освоија нови три златни медали и со вкупно 13 златни одличја се најдобри. Тие вкупно имаат освоено 22 медали, покрај 13 златни, имаат и четири сребра и пет бронзи.

Втора е Кина која има еден златен медал помалку, додека САД е трет со освоени 11 златни медали. Но, Американците досега највеќе пати се искачија на победничкиот пиедестал, тие имаат вкупно 31 освоен медал, освен 11 златни, имаат и 11 сребрени медали и девет бронзени.

Видео на денот