Сугарески: Грев е кога луѓето се преплашени за здравјето, a некој се служи со подмолни трикови смислени во партиски кујни!

Мене може да ме критикувате колку сакате, јас сум јавен службеник платен со народни пари и обврска ми е да трпам неосновани критики и да се бранам колку знам и умеам, но не го чепкајте моето семејство, кое не е ни криво ни должно за мојата политичка активност, напиша Сугарески на Фејсбук.

Некој си игра со здравјето преку лажни вести. Тешка лага е дека Центарот за јавно здравје во Прилеп предупредил присутни на забава во „Порта” дека се потенцијално заразени од вирусот и треба да се самоизолираат, напиша вечерва на својот фејсбук профил министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Тој појаснува дека доколку станува збор за вистина, менаџментот на „Порта” прв ќе објавел оти постои ризик за здравјето на посетителите, како општествено одговорни чинители и вредни угостители со образ и чест.

-Ем шират паника во Прилеп ем си тераат партиски пресметки, додека сите државни и општествени капацитети се впрегнати во справување со пандемијата од „Ковид 19″. Слушнете ме добро! Мене може да ме критикувате колку сакате, јас сум јавен службеник платен со народни пари и обврска ми е да трпам неосновани критики и да се бранам колку знам и умеам, но не го чепкајте моето семејство, кое не е ни криво ни должно за мојата политичка активност, потенцира Сугарески.

Оваа пандемија, додава тој, еднаш ќе заврши, како и политичките кариери и ќе дојде време да се погледнеме во очи.

-Злобата никому не носи добро. Грев е кога луѓето се преплашени за здравјето, a некој да се служи со подмолни трикови смислени во партиски кујни! Баталете политика, вирусот не разликува ни етникум, ни вера, ни партиска припадност! Кругот е мал, а во него сме сите, напиша министерот Сугарески на фејсбук.

 

Прочитајте и...  Во притвор 119 лица во Србија кои не ги почитувале мерките за самоизилација

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црне Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од Ковид-19

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат