Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Нејзините бранители во петокот предложија кауција од 5 милиони долари во обврзници и 3,75 милиони во недвижности во Британија, како и домашна изолација со електронско следење.

Американска судика не ја одобри кауцијата за Жислејн Максвел, партнерката на Џефри Епстин, обвинета дека подведувала млади девојки и му помагала на покојниот финансиер во неговото сексуално предаторство.

Судијата Алисон Нејтан во судот на Менхетн го одби барањето за кауција за Жислејн Максвел откако обвинителите предупредија дека постои опасност да побегне од земјата. Судењето ќе почна на 12 јули идната година.

Максвел е обвинета дека му помагала на Епстин да наоѓа, а потоа и сексуално да злоставува девојки од 1994 до 1997 година и дека лажела за својата улога во исказите дадени во 2016 година.

Обвинета е по шест точки, четири за подведување малолетнички со цел противзаконски полов однос и две за лажење под заклетва, а во вторникот рече дека не се чувствува виновна.

Прочитајте и...  Успеа ли Шведска да ја заштити својата економија?

Од притворот во бостонскиот затвор каде е од 6 јули, Максвел даде исказ преку видеолинк. Уапсена е на 2 јули во Брадфорд во Њу Хемпшир каде се криела на голем имот кој во декември го платила во кеш.

Нејзините бранители во петокот предложија кауција од 5 милиони долари во обврзници и 3,75 милиони во недвижности во Британија, како и домашна изолација со електронско следење.

Одбраната тврди дека Максвел од почетокот ја отфрлала секоја вмешаност во противзаконските односи кои ги вршел Епстин.

Епстин во мај 2019 година е обвинет за полово искористување на повеќе од десет девојки и жени од 2002 до 2005 година во својот дом на Менхетн и Палм Бич на Флорида. Во август минатата година на возраст од 66 години се обеси во затворот на Менхетн.

Прочитајте и...  СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара алиби за да го оправда поразот на изборите

Обвинителството во понеделникот објасни дека изгледите за бегство на Жислејн Максвел се „крајно големи“ зошто е богата и поседува повеќе државјанства: американско, француско и британско, а и пред тоа успешно го одбегнувала приведувањето.

 

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат