Судбината на Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Овогодинешната Евровизија треба да биде одржана од 12 до 16 мај во Ротердам, откако минатата година претставникот на Холандија ја однесе победата. Меѓутоа, сепак се поставува прашањето дали овој престижен музички фестивал воопшто ќе биде одржан поради алармантната ситуација со коронавирусот.

Холандските медиуми пишуваат дека одржувањето на манифестацијата сè повеќе е под знак прашалник. Ова би било петти пат да се одржи Евровизија во Холандија, а победата во 2019 година ја доби Данкан Лоренс со песната „Аrcade“. Интересно е тоа дека Холандија нема oсвоено победа уште од 1980 година.

Инстаграм

„Доколку ширењето на коронавирус не биде контролирано, би било залудно да се соберат толку луѓе на едно место. Мораме да мислиме однапред и да го ставиме здравјето на прво место, а за тоа се свесни и организаторите. Можно е вирусот зимава да се шири побрзо и поефикасно поради природата на заразата и дека во мај веќе ќе биде подобра ситуацијата, но моментално ситуацијата е многу сериозна и многу манифестации ќе бидат откажани“, беше изјавата на холандскиот виролог Аба Остерхаус за медиумите.

Прочитајте и...  Луна Џогани откри колку помошници има Цеца во куќата и со кого пораснале Вељко и Анастасија! (ВИДЕО)

Потсетуваме дека поради коронавирус беше прекинато и снимањето на филмот „Невозможна мисија“, чии први кадри требаше да бидат снимени во Венеција. Том Круз, кој игра главна улога во овој филм, моментално е „заробен“ во хотелот во Венеција.

Поради коронавирус одложени се и разни спортски манифестации: Светското атлетско првенство, неколку квалификациони олимписки турнири, загрозени се мечовите за Евролига, а најнова вест е дека е одложено и Светското екипно првенство во пинг-понг.

Прочитај повеќе

Знаци кои укажуваат дека вашиот партнер се плаши од сериозна врска!

Слободен печат

Луна Џогани откри колку помошници има Цеца во куќата и со кого пораснале Вељко и Анастасија! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дали влашката магија е „знаменитост“ на српскиот туризам која привлекува сè повеќе странци?

Васко Спасоски

Мистерија и криминал во Европа: Серии за оние на кои им е преку глава од англосаксонската продукција (ВИДЕО)

Слободен печат

Само Јелена Карлеуша има храброст да облече ваков фустан! (ФОТО)

Васко Спасоски

Станете згодни како Бразилките за само еден месец со оваа најпопуларна диета

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Исчезна најголемиот еквадорски водопад! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не, ова не е најжешкиот кадар: Девојката на Бонд ги сними најпровокативните сцени! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ѓорѓе Давид за страшните глетки во болницата: До мене почина човек кој беше примен кога дојдов и јас

Слободен печат

За Нивес почна летото: Излезе на тераса и го „изгоре“ задникот (ФОТО)

Васко Спасоски

Поетот кој нè учеше да не заборавиме да бидеме среќни, лесно умира оној кој не патува…Имал три жени, бегал од режимот, а ракописите му се спалени!

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Готвиме со Сибел Бајрам, идеи за превкусни рецепти

Јасмина Кантарџиева Димков