Столтенберг: Турција е клучна во борбата против ИД

Вели дека НАТО, исто така, дава поддршка за операцијата „Софија”, во Средоземно море, во борбата со швецот со луѓе.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Турција има решавачко значење во борбата против Исламска држава, пренесе агенцијата Анадолија.

-Ниту еден сојузник не настрадал повеќе од Турција во терористичките напади. Таа е важна за борбата против Исламска држава. Таа е единствениот сојузник  кој граничи со Сирија и Ирак, рече тој, зборувајќи во Европскиот парламент.

Столтенберг додаде дека прогресот и достигањата, направени од НАТО во оваа борба не би биле можни без користењето на турските бази и инфраструктура.

Вели дека НАТО, исто така, дава поддршка за операцијата „Софија”, во Средоземно море, во борбата со швецот со луѓе.

-Всушност би можеле да направиме и повеќе за да им ја дадеме поддршката, доколку тоа биде побарано од ЕУ, на пример, за да помогнеме за наметнување на ембаргото врз увозот на оружје во  Либија, рече тој.

Прочитајте и...  Началниците на армиите на САД и Русија разговарале за ситуацијата во Идлиб

Столтенберг го повтори значењето на трансатлантската врска меѓу Европа и Северна Америка.

-Верувам во трансатлантската врска меѓу Северна Америка и Европа, и покрај фактот што знам дека луѓето од двете страни на Атлантскиот океан под прашање ја ставаат силината на оваа трансатлантска врска, додаде тој.

Столтенберг изјави дека оваа врска го симболизира самиот НАТО.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Се забавував кога зборував со господинот Зоран Заев

Слободен печат

Катар го потврди првиот случај на коронавирус

Слободен печат

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

Слободен печат

Пациентката која утрово се јави на Инфективна нема коронавирус

Слободен печат

Граѓанско Демократската Унија заедно со Движењето на Слободни граѓани ја објавија коалицијата за претстојните избори

Слободен печат

Двојно зголемен буџет и нови шест лекови за пациентите со ретки боелсти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Со успешни политики ја кренавме економијата и ја поставивме на стабилни и реални основи

Слободен печат

Дезинфекција и генерално чистење во тетовските училишта

Слободен печат

Димковски: Има заинтерсирана компанија од Турција за новата реколта тутун

Слободен печат

Димковски: Откупот на тутунот заврши, постигната е досега најголема просечна откупна цена

Слободен печат

Социолозите бараат да се сменат учебниците: Веќе не ги задоволуваат образовните потреби и барања

Слободен печат

Украинскиот премиер Хончарук повторно поднесе оставка

Слободен печат