Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе ПВО системи во Украина

Јенс Столтенберг / Фото EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

НАТО работи на можноста за испраќање повеќе системи за противвоздушна одбрана во Украина, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, цитиран од британските медиуми.

„Собравме податоци за различните системи за противвоздушна одбрана што ги имаме во НАТО и се фокусиравме на системите „Патриот“, изјави Столтенберг од италијанскиот остров Капри“, каде што учествуваше на средбата на шефовите на дипломатиите на земјите од Г-7.

„Охрабрен сум од посветеноста и одлучноста на сојузниците од НАТО да ја поддржат Украина“, додаде генералниот секретар на северноатлантскиот договор.

Според него, постојат охрабрувачки знаци дека американскиот Конгрес може наскоро да го деблокира пакетот помош за Украина, вреден 60,84 милијарди долари.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот