Столтенберг: Алијансата треба да дискутира за безбедносни гаранции на Украина по војната

Столтенберг/ Фото: JOHN THYS / AFP / Profimedia

НАТО мора да дискутира за опции на Украина да ѝ се дадат безбедносни гаранции за периодот по војната со Русија, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

„Кога војната ќе заврши, НАТО ќе мора да има подготвени опции за да се осигури дека Русија нема едноставно да ги прегрупира своите сили за некој нов напад“, рече Столтенберг на брифинг со новинари во Брисел.

Во исто време, тој јасно стави до знаење дека НАТО – според член 5 од Вашингтонскиот договор – ќе обезбеди полноправни безбедносни гаранции само за полноправни членки.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот