Срцеви заболувања, висок крвен притисок… Кога е време за (прва) посета на кардиолог

На прегледот кардиологот ќе бара какви било сигнали на болести на срцето и ќе го разгледа вашиот ризик од развој на срцеви заболувања во иднина. Ова се некои од ризичните фактори:

– Висок крвен притисок
– Зголемен холестерол
– Зголемено ниво на шеќер
– Дебелина
– Пушење и алкохол

На одредени прегледи на срцето треба да одите веќе откако ќе наполните 20 години, се препораките на Американското здружение за срце (АХА). Лекарот ќе ви помогне со упатства кои тестови да ги направите и колку често.

Секако, веднаш контактирајте го вашиот лекар ако имате какви било симптоми на болести на срцето, какви што се:

– Болка во градите
– Аритмии
– Забавено работење на срцето
– Вртоглавица
– Недостаток на здив
– Замор
– Отекување на стапалата или на абдоменот

Прочитајте и...  Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

Кои прегледи да ги направам?

Рутинските прегледи се важен дел за грижата за здравјето, а понекогаш со нив треба да се почне уште на 20-годишна возраст, во одредени ситуации дури и порано. Ако резултатите упатуваат на проблеми или ризик од развој на болест, лекарот ќе ве упати понатаму. Семејната историја на болести може да одреди кога е време за прегледи:

– Проверка на крвниот притисок и на холестеролот, за некои веќе по навршена 20-та година од животот.
– Текст на гликоза во крвта, по 40-тата или 50-тата година од животот.
– Индекс на мастите во телото.

Ако имате историја на срцеви болести во семејството, лекарот веројатно ќе ве испрати на овие прегледи многу порано отколку што очекувавте. Ако, пак, лекарот дијагностицира болест, тој ќе ве советува да го промените начинот на животот, да земате лекови и да се подложите на третмани што можат да ви помогнат.

Прочитајте и...  Интервју со петте жени кои придонесоа успешно да се трансплантира првото срце во Македонија

Рутинските прегледи кај лекарот не вклучуваат комплетно тестирање, а за да се следи здравјето на срцето, лекарот треба:
– Да ја процени вашата тежина и индексот на телесна маса.
– Да го провери крвниот притисок.
– Да ве прати на преглед на крвта.
– Да ве праша за навиките во исхраната, физичката активност и дали пушите цигари.
– Да побара информации за историјата на болести во вашето семејство.
– Да праша какви промени сте забележале самите вие.

Колку често треба да се проверува кардиоваскуларното здравје?

Стручњаците ги даваат следните препораки:
– Тежина: при редовни прегледи.
– Анализи на крвта: На секои две години, почнувајќи кога лицето ќе наполни 20 години.
– Холестерол: На секои 4 до 6 години.
– Шеќер во крвта: Најмалку на секои 3 години, а да се почне по 30-тата година од животот.

Прочитајте и...  Едноставен тест со кој можете да ја проверите состојбата на белите дробови

Лекарот ќе побара тестови ако сте во ризична група и имате:

– Висок крвен притисок, холестерол или шеќер.
– Болести на срцето.
– Историја на болести во семејството.
– Дијабетес.
– Ако сте пушач.
– Ако сте имале компликации во бременоста, како што е висок крвен притисок.
Секако прашајте го лекарот на следниот преглед кога, со оглед на здравјето и историјата на болести во семејството, треба да ги направите сите горенаведени тестови.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски