Спилберг, Скорсезе и Бредли Купер заедно во филм за славниот композитор (ВИДЕО)

Ова нема да биде класичен биографски филм за Бернштајн, туку сложена приказна за бракот на американскиот композитор, пијанист, диригент, музички теоретичар и неговата сопруга Фелиција Монтеалегре, чилеанска актерка.

Американскиот актер и режисер Бредли Купер ќе режира филм за американскиот диригент и композитор Леонард Бернштајн, а правата за филмот кој се уште нема наслов ги откупи Нетфликс.

Купер исто така и ќе глуми во филмот, а покрај тоа во овој филм ќе биде вклучен и Џош Сингер, наградуваниот сценарист за остварувањето „Spotlight“.

Меѓу продуцентите кои ќе работата на овој проект се вкучени големи холивудски имиња, како Стивен Спилберг и Мартин Скорсезе.

Купер е близок соработник со децата на Бернштајн, а откако со тимот составен од успешни лица во светот на филмот доби ексклузивни права за филмот, Нетфликс со задоволство го прифати проектот.

Ова нема да биде класичен биографски филм за Бернштајн, туку сложена приказна за бракот на американскиот композитор, пијанист, диригент, музички теоретичар и неговата сопруга Фелиција Монтеалегре, чилеанска актерка.

Прочитајте и...  Како Бред Пит се спаси од Скиентолошката црква

Бернштајн (1918-1990) беше еден од најславните диригенти и композитори во САД.

 

Тој ги диригирал речиси сите големи американски оркестри, а од 1958 до 1969 година тој беше и музички управник на Њујоршката филхармонија.

Бернштајн настапуваше и како оперски диригент и концертен пијанист.

Светската слава ја стекна со два мјузикли и тоа – „In the city“ и „West side story“, кои имаат и своја филмска верзија.

Прочитај повеќе

Поранешното момче на Луна за нејзината свршувачка: Нема потреба да и честитам! (ФОТО)

Васко Спасоски

Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Македонската естрада е побогата за уште една млада пејачка: Слушнете како пее Лара Иванова! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Убиецот на Џон Ленон јавно ѝ се извини на Јоко Оно: Го направив тоа поради славата!

Слободен Печат

Изгубил на изборите, а бил единствен кандидат: Најневообичаената трка за градоначалник во Италија!

Слободен Печат

Џастин Бибер е среќен човек: Погледнете како изгледа неговата сопруга во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дара Бубамара „грми“ во бикини, па доби интересен коментар: „Ти си кралица, но на Фотошопот“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Слободен Печат

Познатата српска пејачка ги брише тетоважите: Ќе се изненадите која е причината за оваа нејзина одлука! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дејвид Бекам беше модна катастрофа на ревијата на својата сопруга: Викторија ги доби сите пофалби! (ФОТО)

Слободен Печат

Ова е најкористената работа во вашата кујна која е идеална за развој на бактерии: Погледнете како на природен начин да ја исчистите!

Слободен Печат

Песната со која Брајан Адамс го освои светот: Дванаесет седмици беше број еден на листите! (ВИДЕО)

Слободен Печат