Спасете се од првутот со природен шеќерен пилинг

Козметиката што ја користиме за нега и регенерација на косата вклучува шампони, маски и регенератори. Меѓутоа таа козметика првенствено се грижи само за косата. Многу жени забораваат на темето на кое исто така му треба поддршка, особено по завршување на летото.

Често дома можеме да пронајдеме производи кои многу успешно можат да се користат во нега на нашето тело. Една од тие состојки е шеќерот.

Ако сакате да се спасите од првутот и од себумот, потребен ви е пилинг. Можете да направите природен шеќерен пилинг, кој освен што е лесно достапен, не предизвикува иритација или алергии.

Ќе ви биде потребна само една лажица шеќер на една доза шампон.

Додека ја миете косата, додајте една лажица шеќер во шампонот и масирајте го влажното теме.

Повторете ја постапката неколкупати за да го покриете целото теме.

Потоа темелно исплакнете ја косата со млака вода, а можете да користите и ладна вода за дополнително да ја поттикнете циркулацијата на крвта.

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат