16.8 C
Скопје

Tag : шеќер

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Значајни разлики: Кој кафеав шеќер е вистински?

Слободен Печат
Кафеавиот шеќер е производ добиен при производство на бел шеќер. Но, има специфична боја и арома поради присуството на меласа во својот состав. Според класификациите,...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Шеќерот придонесува за опуштен изглед на кожата

Слободен Печат
Не е тајна дека конзумирањето поголема количина шеќер има негативно влијание врз здравјето на луѓето. Премногу шеќер, особено оној во преработената храна, е поврзан со...
Магазин Магазин слајдер Храна

Нивото на шеќер во крвта влијае на покачување на тежината

Слободен печат
Ако долго време се обидувавте да изгубите неколку килограми, и ги следите сите правила, но поради некоја причина не успеете, проблемот може да биде во...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Девет прегледи што им го спасуваат животот на мажите

Слободен печат
Мерењето на крвен притисок, холестеролот и шеќерот, вадењето на маркери за карцином на простатата, колоноскопијата и пресметувањето на индексот на телесната маса може да им...
Вести Економија Свет Слајдер

Храната поскапува веќе десет месеци по ред

Слободен печат
Десетти месец по ред цените на храната на глобалните пазари продолжуваат да се зголемуваат и најголем раст има кај млечните производи, месото и растителните масла,...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска-Пахор: Северна Македонија и Словенија ги поврзува цврсто пријателство и соработка

Слободен печат
Со средба со претседателот Борут Пахор, министерката Радмила Шекеринска ја заврши еднодневната официјална посета на Република Словенија што се реализираше на покана на министерот за...
Магазин Магазин слајдер Храна

Слатко кафе без грам шеќер: Најдобриот природен засладувач кој не го користиме, а сите го имаме во кујната!

Слободен печат
Доколку не сте љубител на горко кафе, сигурно ставате барем една лажичка шеќер во кафето, а сите знаеме дека не е здраво. Сепак, постои уште...
Здравје Магазин Магазин слајдер

За Светскиот ден на дијабетесот со д-р Горан Николов, интернист-кардиолог: Кандида албиканс, канцерогените клетки, потенцијално фаталниот метаболен синдром имаат нешто заедничко- многу го „сакаат“ шеќерот!

Слободен печат
Наутро после будење брзаме на работа, на училиште или на факултет, поради што не стигнуваме да седнеме и изедеме здрав појадок и попат јадеме бели печива...
Здравје Магазин Магазин слајдер

д-р Горан Николов, интернист-кардиолог: Шеќерот има 56 имиња, но не ги препознаваме на декларацијата

Слободен Печат
Се разбира дека овошјето е здраво, богато е со витамини, антиоксиданси, а изобилството од растителни влакна што го содржи го намалува негативното влијание на фруктозата – овошниот шеќер врз организмот, како и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Есенски промени во исхраната: Што да јадете кога коронавирусот е закана за сите нас!

Слободен Печат
Есента отсекогаш била сезоната на настинки и грипови, а оваа година кога во светот „беснее“ коронавирусот време да престанеме да ги правиме овие грешки. Јадете...