Совршено и едноставно јадење за посен ручек

Ви претставуваме јадење совршено за периодот за постење – компир со коприва.

Потребно ви е:

–  еден до два килограми компири

– 200 грама млади коприви

– еден морков

– едно врзопче млад кромид

– едно врзопче млад лук

– сол и бибер

– две лажици палента

– масло

– малку алева пиперка

Подготовка: Копривите исчистете ги и обарете ги една-две минути, па исцедете ги и исецкајте ги ситно. Кромидот исецкајте го и пропржете го и додадете ги и кругчињата моркови, па додадете ја и сецканата коприва.

Се измешајте. Додадете лажица палента и малку вода. Тавчето подмачкајте го и додадете ги копривите и распоредете ги. Исчистениот компир посолете го и додадете малку зачини, масло, бибер и малку алева пиперка и на крајот лажица палента. Се помешајте, па наредете го компирот врз копривата.

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат