Собира отпад од депонии и гради роботи, овој студент од косовска Каменица ќе ве остави без зборови (ВИДЕО)

Еден млад студент од косовска Каменица, собира електронски уреди од депонии и со нив прави разни роботски уреди. Тој имал само 13 години кога почна да го трансформира отпадот во електроника.

– Започнав пред точно 6 години и се занимавав со мали делчиња кои се рециклираат и отогаш правењето вакви електронски уреди многу ми се допаѓа – вели младиот Гезим Морина.

Инспирацијата ја добил од основно училиште кога се запознал со едно просто електрично коло. Тој денеска е студент по Мехатроника и успеал до сега да направи дрон, роботи, мали авиони и друга електроника. Студентот од Каменица создал и мини-летало сличен на борбениот авион Ф22 кој се користи од американската војска. Тој креирал и мини-возило кое може да се користи за видео-снимање до 500 метри далечина. Младиот Гезим Морина досега создал околу 100 елетрични уреди.

Прочитајте и...  Наумовски: Неможност за аплицирање за велосипеди и тротинети по електронски пат, за неколку дена ќе заврши повикот (ВИДЕО)

Видеото со пронајдоците на овој млад студент, кое го објави Радио Слободна Европа, можете да го погледнете ТУКА.

Прочитај повеќе

Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат

Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Слободен Печат

Принцот Вилијам откри како ја победил тремата за време на јавните говори

Слободен печат

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Меган Маркл, пред и потоа: Совршениот изглед на Меган Маркл е производ на бројни естетски корекции? (ФОТО)

Слободен Печат

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков