Снимката што ја шокираше Индија: Мртви тела лежат покрај пациенти заболени со коронавирус (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Снимката на која се гледа како мртви тела лежат на кревети во болници покрај пациентите заболени од коронавирусот ја шокираше Индија и откри колку здравствениот систем во некои делови на земјата се мачи да избори со пандемијата, пренесува Гардијан.

Ужасната снимка е снимена во Сион болницата во Мумбај и на неа се гледа тела замотани во црна пластика, покрај пациентите кои се лечат од Ковид-19.

Фамилиите кои одат кај пациентите исто така се гледат на снимката, додека во нивна близина лежат тела.

Снимката предизвика јавен бес и го зголеми стравот присутен кај многу Индијци, дека некои болници ќе станат пренатрупани доколку дојде до пораст на заболените. Официјалните бројки во државата остануваат ниски во споредба со размерите на пандемијата во Европа и САД, во однос на популацијата.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Гандиевски протести како отпор на насилните демонстрации (ФОТО+ВИДЕО)

Директорот на болницата, Прамод Ингале за виновни ги посочи фамилиите на починатите, бидејќи не доаѓале да ги преземат телата, па така тие останале во одделенијата, бидејќи мртовечниците биле преполни.

Тој додал дека не се јасни правилата што треба да прави болницата со неидентифицираните тела.

Прописите велат дека телото на Ковид-19 пациент мора да биде отстрането 30 минути откако е прогласен мртов.

Ингале подоцна е сменет, а на негово место е поставен д-р Рамеш Бармал, кој за Гардијан рекол дека „такви работи веќе нема да се случуваат.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат