Ситуацијата во Мадрид загрижувачка, расте бројот на новозаразени со ковид-19

Во последните 24 часа, коронавирусот бил дијагностициран кај 1207 жители на главниот град.

Некои делови од Мадрид повторно ќе бидат затворени од следниот викенд, бидејќи последниве денови нагло се зголеми бројот на заразени со коронавирус, соопшти регионалната влада на Мадрид.

Ситуацијата во Мадрид е особено загрижувачка бидејќи во главниот град на Шпанија има 40 проценти од вкупниот број нови случаи. Во последните 24 часа, коронавирусот бил дијагностициран кај 1207 жители на главниот град.

Ученици на првиот училишен ден во Мадрид, Шпанија, 08 септември 2020/ Фото: EPA-EFE/JJ Guillen

Таму има 23 жаришта на вирусот, а откако основните училишта повторно се отворија минатата недела и средните училишта оваа недела, ризикот од ширење на вирусот е зголемен.

Во Мадрид жителите се движат со маски на лицето, кои задолжително ги носат на сите места. Последните денови имало поголема гужва на улиците и во сообраќајот, бидејќи дел од населението се врати во своите домови после летните одмори.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Субвенционирањето на приватни компании за вработување по етнички клуч е апсолутно неприфатливо
Родители со своите деца на првиот училишен ден во Мадрид, Шпанија/ Фото: ЕPA-EFE/JJ Guillen

Шпанија е меѓу најсилно погодените од коронавирус во Европа. Во последните шест месеци се заразени повеќе од 600 000 жители, а повеќе од 30 000 починале. 

Прочитај повеќе

Змејковски за „27 април“: Само еднаш присуствував на протестите „За заедничка Македонија“, во Ристовски и Јанакиески не сум имал контакт

Слободен печат

Мицотакис им најави дополнителни мерки на Грците

МИА Агенција

Владата на следната седница ќе ги разгледа барањата на мајките за продолжување на породилното отсуство

Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

Слободен печат

Лани Владата потрошила околу 26 милиони денари за патувања и ресторани

Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Добредојде за Дејвид Гeр: Новиот евроамбасадор пристигна во Македонија

Слободен печат

Заразеното дете три дена одело во градинката во Струмица, 11 дечиња ставени во изолација

Михаило Донев

Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Слободен печат

Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска во случајот „Тенк“

Слободен печат

ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација

Слободен печат

Социјални последици од пандемијата: Училиштата не работат, децата жртви на принудна и присилна работа

Слободен печат