Си Џинпинг барал од Трамп да ги намали санкциите кон Северна Кореја - Слободен печат

Си Џинпинг барал од Трамп да ги намали санкциите кон Северна Кореја

Кинеското министерство за надворешни работи објави дека претседателот на Кина, Си Џинпинг, за време на состанокот во Јапонија минатиот месец со американскиот лидер Доналд Трамп, побарал тој да ги намали санкциите кон Северна Кореја.

Иако и Кина се приклучи кон строгите санкции на Обединетите нации по повторните ракетни и нуклеарни тестови на Северна Кореја, сепак од оваа земја предложиле и намалување на санкциите со што Северна Кореја би се наградила за добро однесување.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Џенг Шуанг, изјави за новинарите дека Си го информирал Трамп за позицијата на Кина во врска со Северна Кореја, кога тие се сретнана маргините од самитот на Г20 во Осака.

– На состанокот со претседателот Трамп во Осака, претседателот Си го информираше за позицијата на Кина во врска со прашањето за полуостровот и побара од американската страна да покаже флексибилност и да ги намали санкциите на редено веме – изјави Шуанг.

Прочитај повеќе

Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра

Слободен печат

Тачи е убеден дека Косово и Албанија ги очекува заедничка иднина без граници

Слободен печат

Укината забраната за користење на дронови во Шри Ланка

Слободен печат

Вучиќ готвеше сарми во српското Претседателство (ФОТО)

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција, јавниот долг е стабилен

Слободен печат

Град Скопје минатата недела отстраниле 213 непрописно паркирани возила

Слободен печат

Остави Коментар

sixteen + 1 =

Прочитај повеќе

Ердоган стравува дека можниот пад на Владата во Либија ќе го зајакне исламистичкиот тероризам

Слободен печат

Грчките владини сајтови цел на турски хакери

Слободен печат

Во Тетово уапсен еден од разбојниците кој пред 11 години ја ограби Прокредит банка

Слободен печат

„Медена земја“ ja воодушеви холивудската актерка Џејми Ли Кертис

Слободен печат

По Водици средба Заев-Мицкоски за Законот за ЈО

Весна Тодоровска

Спасовски: Техничката влада треба да создаде демократска атмосфера за граѓаните слободно да можат да одлучуваат

МИА Агенција