Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на ЕП - Слободен печат

Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на ЕП

„Фуријата“ во второто полуфинале со 34:32 ја совлада Словенија и во недела ќе се бори за титулата.

Ракометната репрезентација на Шпанија ќе ја предизвика Хрватска во борбата за европската титула откако во полуфиналето беше поуспешна од Словенија.

Шпанците фуриозно го одиграа првото полувреме кое го добија со 20:15, а во идентичен ритам продолжија и во воведните минути од вториот дел. Откако направија разлика од седум гола (23:17).

Шпанците се опуштија ѝ им дозволија на ракометарите на Словенија во последните пет минути да се вратат во игра и во последната минута да влезат со минимална негатива (33:32). Сепак, во последниот напад Шпанците погодија и обезбедија пласман во финалето.

Прочитајте и...  Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет + 2 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат