Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Екипата на Шкупи потврди дека одбила нивните фудбалери и членови на стручниот штав да се тестираат во приватната клиника Аџибадем Систина бидејќи не веруваат во релевантноста на резултатите и најавија дека своите тестови ќе ги извршат во Институтот за јавно здравје.

Соопштението на Шкупи ви го пренесуваме во целост:

Со оглед на состојбата во нашата земја, од ден на ден бројот на заболени од вирусот Ковид-19 се зголемува. Во овие моменти здравјето на фудбалерите и сите вработени во клубот го ставаме на прво место, парите не ни се потребни.

Потсетуваме, веќе неколку дена целиот тим е во карантин во просториите на нашиот клуб, додека пред и после секој тренинг ја мериме нивната телесна температура. Во исто време сите се храниме со наша храна од од ресторанот на ФК Шкупи. Значи, сè е под контрола.

Прочитајте и...  Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Ние сме должни да ве известиме дека пред неколку недели направивме неколку тестови за Ковид-19, а фудбалерите се покажаа како негативни, Ние постојано сме во координација со Институтот за инфективни болести за секоја активност што треба да ја преземеме.

Ние како клуб не прифаќаме да ги правиме тестовите во болницата „Аџибадем Систина“, бидејќи тие не се релевантни, како за нас, така и за многу други институции. Во наредните денови ќе се тестираме во Државната болница на РМ, сам,о чекаме датум кога ќе ни дозволат да ги обавиме тестовите.

Затоа, ги демантираме сите новости објавени на порталите дека ФК Скопје одбива да направи тестовите за Ковид-19, бидејќи не прифативме истите да бидат направени во споменатата болница.

Прочитајте и...  Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Уште еднаш ќе апелираме до сите граѓани на нашата земја, спортисти, навивачи, сите оние кои сакаат спорт, да имаат максимална грижа, да ги следат наредбите на здравствените и државните институции, бидејќи ситуацијата е навистина алармантна и мора да бидеме внимателни кон нашите семејства, сограѓани и нашето здравје.

Се надеваме дека оваа ситуација ќе се надмине што е можно побрзо и без загуба на човечки животи.

Прочитај повеќе

Балканците доминираат во НБА, Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат

Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Слободен печат