11 C
Скопје

Шекеринска и Брнз во посета на армискиот полигон „Криволак”

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со американската амбасадорка Кејт Брнз денеска ќе го посетат армискиот полигон „Криволак” каде ќе бидат брифирани во врска со претстојните активности за реализацијата на вежбата „Одлучен удар – 21″.

Вежбата „Одлучен удар – 21″ ќе се реализира во периодот од 17.05 – 02.06.2021 година на армискиот пологон „Криволак” и на неа предвидено е да учествуваат околу 2000 припадници од армиите на САД, Грција, Бугарија и од Република Северна Македонија.

До самото започнување на вежбата, од Армијата информираат дека ќе се реализираат повеќе инженериски активности односно уредување на полигонот Криволак кој ќе овозможи беспрекорно реализирање на вежбовните активности.

Прочитајте и...  Во Русија почна тестирањето на вакцината Спутник лајт

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Уапсени 2 лица од Швајцарија поврзани со терористот Кујтим Фејзулаи

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

Остави Коментар