Серијата „Sløborn“ го предвиде ковид-19 пред една година

Серијата „Sløborn“ е снимена минатата година додека Европа и остатокот од светот сè уште не беа погодени од пандемијата.

Кога на северот на Кина ќе биде откриена болест од типот на птичји грип, која потекнува од гулаби, луѓето што живеат на идиличниот остров во Северното Море за тоа воопшто не размислуваат.

Но, еден ден, морето исфрла на островот едрилица на која се наоѓале мумифицираните тела на британски пар. Подоцна се покажало дека тие го донеле вирусот со себе.

IMDB

Звучи како заплет инспириран од ковид-19, но, всушност, „Sløborn“, ТВ-серија во германско-данска копродукција е снимена лани додека Европа и остатокот од светот сè уште не беа погодени од пандемијата, а во Германија се емитувала минатата недела, пишува „Гардијан“.

Прочитајте и...  Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Исто сценарио

Серијата, чиј наслов во превод значи „Бавно согорување“, но воедно е и името на островот, зборува за тоа како животот на истоимениот измислен остров паѓа во хаос и уништување кога ќе завладее вирусот. На островјаните им се советува да носат маски за лице и да вежбаат физичка дистанца. Се воведуваат правила за карантин, а теориите на заговор изобилуваат извори за избувнувањето на епидемијата.

IMDB

Творците на серијата ја опишаа како „постапокалиптичен катастрофален трилер преточен во модерен еп“, кој истражува „што се случува со модерните луѓе кога се распаѓа тенкиот лак на нашата цивилизација“.

Емитувањето за малку ќе се откажело откако шефовите на ТВ-куќата ЗДФ изразиле загриженост дека на гледачите можеби ќе им изгледа како премногу реална.

Прочитајте и...  Познатата руска пијанистка Наталија Трул вечерва на „Охридско лето“

– Прашањето беше дали можеме да бараме од нашата публика серијата да ја гледа токму сега – им рекол писателот и режисер Кристијан Алварт на новинарите пред емитувањето.

IMDB

Алварт, кој се консултирал со вирусолози и персонал за брза помош, за да открие како Германија се подготвува за смртоносната пандемија, рекол дека бил инспириран од мислата дека катастрофи „главно се случуваат на друго место“ и се прашувал како би било ако нешто такво се случи поблиску до дома.

Бев зачуден дека постојано во медиумите слушаме за катастрофите во светот, но обично нашиот живот и понатаму се одвива нормално – рекол тој.

Кога Германија заврши во карантин, серијата била во постпродукција.

Прочитајте и...  Делегација од кабинетот на претседателот оддаде почит на 10 армиски резервисти загинати кај Карпалак

– Се наежив при помислата на она што го снимавме лани – рекол Алварт.

IMDB

Ја исмејувале

Германските ТВ критичари ја исмевале серијата што била снимена на крајот на 2019 година на германскиот источнофризиски остров Норденеј и полското крајбрежно одморалиште Сопот.

„Не многу суптилно“, беше пресудата на „Шпигел“ реферирајќи се на прикажување на еден од симптомите на болеста: крвавење од очите.

IMDB

Други пишувале дека серијата „би можела да се доживее како филм на хорор и катастрофи, доколку во последните неколку месеци немаше постојано потсетување на вистинските вести“.

„Ди Цајт“ ја опишува серијата како „претпазлива серија за коронавирусот, фикциска кулиса на нашата реалност во последните месеци“.

IMDB

Погледнете го трејлерот за серијата:

 

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат