Семејство од пехчевски Црник останаа без покрив над глава

Откако во петокот околу 19:30 часот беше опожарена куќата на семејството Џитанови во село Црник, без покрив над глава останаа четири семејства, стари луѓе и деца. Според информациите од Ванчо Бучевски вработен во општината, од пожарот бил зафатен целиот горен кат на куќата со изгорена цела покуќнина во него.

– Само брзата интервенција на противпожарните екипи од Делчево и Берово и помошта од жители од село Црник и Пехчево не дозволиле огнот да ја пеплоса целата куќа – информира Бучевски.

Во пожарот како што соопшти Бучевски изгорела целата покуќнина на семејството Џитанови.

Пехчевскиот градоначалник Драган Тренчовски, заедно со директорот на ЈКП ,,Комуналец” и вработените биле меѓу првите кои и пружиле помош на унесреќената фамилија. Тренчовски апелираше граѓаните масовно да се вклучат со било каква помош за Џитанови.

Прочитајте и...  Несекојдневни слики од Јужна Кореја: Илјадници луѓе чекаат ред за да купат маски (ВИДЕО)

– Општината во рамки на своите можности ќе им помогне на луѓето кои живееја во куќата. Апелирам до сите хумани граѓани и фирми, кој колку може да помогне за возобновување на нивниот дом – истакна Тренчовски.

За помош на семејството Џитанови од село Црник е отворена сметка на име Аида Џитанова со број 300057028657233, Комерцијална банка.

Прочитај повеќе

Скопјанец осомничен за полов напад врз 12-годишно девојче

Слободен печат

ОЈО Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјани за тешка кражба

Слободен печат

Од сообраќај исклучени пијан возач, двајца без дозвола и едно нерегистрирано возило

Слободен печат

Жител на Арачиново осомничен за неовластена продажба на марихуана

Слободен печат

Косовски државјанин обвинет за внесување на дрога во затворот Идризово

Слободен печат

Уапсен жител на Дебар кој се обидел да силува сограѓанка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова жртва од експлозијата во Романовце

Слободен печат

Пронајдени 43 мигранти во близина на Сопот

Слободен печат

Полицијата пронајде марихуана кај четири лица

Слободен печат

Пожар на клиниката за Инфектологија

Слободен печат

Драма во Кисела Вода: Скопјанец со нож ја нападнал мајка му, па ја запалил

Слободен печат

Пронајдени 47 мигранти во „Фиат Дукато“, возачот побегнал

Слободен печат