Секој ден фудбал, „зелено светло“ за шпанската Ла Лига

Според сегашниот план на челниците на „Ла Лига“, натпреварите ќе се играат секој ден, а остануваат уште 11 кола до крајот на сезоната.

Шпанскиот премиер Педро Санчез објави дека натпреварувањето во „Ла Лига“ може да продолжи од 8 јуни. Сезоната во најсилното шпанско првенство е во прекин од средината на март поради пандемијата на коронавирус.

Досега се предвидуваше дека фудбалската сезона во Шпанија ќе продолжи во јуни, но се чекаше официјална потврда. Во своето обраќање, Санчес потврди дека од јули туристите можат повторно да ја посетуваат Шпанија.

Според сегашниот план на челниците на „Ла Лига“, натпреварите ќе се играат секој ден, а остануваат уште 11 кола до крајот на сезоната.

До прекинот на сезоната, Барселона го држеше врвот на табелата со 58 бода, додека Реал Мадрид има два помалку.

Прочитајте и...  Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Последното место во Лигата на шампионите моментно го има Реал Сосиедад, а го следат Хетафе и Атлетико, кои се на позициите кои водат во Лигата на Европа, како и квалификациите за тоа натпреварување.

Прочитај повеќе

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

„Тур д`Фред“: 600 километри со велосипед до новиот клуб!

Слободен печат

Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Слободен печат

Тајсон ни во Топ 10: Кој е најдобриот боксер на сите времиња? (ФОТО)

Слободен печат