СЕХА: И „плус пет“ не беа доволни за триумф на Еурофарм Работник

Во својот седми натпревар оваа сезона во СЕХА Газпром лигата составот на Еурофарм Работник загуби на гостувањето кај Метаплопластика со 27:26.

После првото полувреме битолчани имаа водство од 11:12, но нивната предност беше уште поголема во текот на мечот, односно највисоката изнесуваше „плус пет“ (5:10).

Одлично започна македонскиот вицешампион со 0:4 во деветтата минута, а 10 минути подоцна на семафорот стоеше 5:10 после погодокот на Вегар.

Но, како вообичаено во досегашниот дел од сезоната и овојпат се случи после една убава предност, истата многу брзо да биде стопена, домаќините до првите минути од вториот дел направија серија од 7:2 за израмнување (12:12).

Иако повторно се одлепи нашиот претставник на 14:17, па сè до 53. минута одржуваше водство, на крајот српската екипа направи комплетен пресврт.

Прочитајте и...  Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Беше во негатива од 26:24, па со два гола Вегар го врати битолскиот тим во игра. Во последната минута Матичиќ од пенал реализираше за 27:26. Еурофарм Работник имаше шанса преку Вегар да си оди барем со бод од ова гостување, но неговиот удар беше запрен.

Кај стрелците во победничките редови доминираше М. Милиќ со девет голови, а на спротивната страна осум запиша М. Вегар.

На табелата во групата „Б“ играчите на тренерот Стевче Алушовски после четвртиот пораз (по ред) се наоѓаат на третото место со девет бодови, колку што има и Метаплопластика на петтото место.

Прочитај повеќе

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат

Клоп летово си заминува од Ливерпул и се враќа во Германија?

Слободен печат

Лоренцо беше Мото ГП шампион, а немал возачка дозвола

Слободен печат