-6 C
Скопје

Се заоструваат односите: Ергодан го навреди Макрон, тој ќе го повлекува францускиот амбасадор од Турција

Франција денеска ја осуди изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој го доведе во прашање „менталното здравје“ на францускиот колега Емануел Макрон поради неговата изјава за карикатурите на пророкот Мухамед.

Како што пренесува Ројтерс, Франција најави дека поради изјавата на Ердоган ќе го повлече својот амбасадор од Турција.

„Зборовите на претседателот Ердоган, се неприфатливи. Навредите и грубостите не се начин. Бараме Ердоган да ја смени политичката насока, зошто неговата политика е опасна во секоја смисла. Не влегуваме во преголеми полемики и не прифаќаме навреди“, се наведува во соопштението од Елисејската палата.

Ердоган претходно денеска ги критикуваше ставовите на својот француски колега Макрон кон муслиманите, повикувајќи го „да го провери своето ментално здравје“.

Прочитајте и...  Склучен договор за извоз: Македонски прехранбени производи на рафтовите на еден од водечките синџири на маркети во Катар

 

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар