Се пензионираше стрелецот на најсмешниот кош во историјата! (ВИДЕО)

Тревор Букер две години не играше во НБА лигата, откако не доби понуда од ниту еден клуб, па во летото 2018 година се пресели во Кина, но брзо мораше да се врати дома..

Тревор Букер (32) на социјалните мрежи ја информираше јавноста дека и официјално објави крај на професионалното играње на кошарка. Во својата кариера беше дел од НБА екипите на Вашингтон Визардс, Јута Џез, Бруклин Нетс, Филаделфија Сиксерс и Индијана Пејсерс.

Две години не играше во НБА лигата, откако не доби понуда од ниту еден клуб, па во летото 2018 година се пресели во Кина, но брзо мораше да се врати дома за операција на стапало. Оттогаш се опоравуваше и се обидуваше да се врати во НБА, но без успех.

На Твитер напиша писмо за кое како што призна му требаше два-три дена, се потсети како живееше во град од само 2000 луѓе, потоа за проблемите во колеџот поради неговата висина, но и напорната табота преку која успеа да се најде во првата рунда на драфтот во 2010 година.

Во својата кариера одигра 532 натпревари со просек од 6,9 поени по меч. Едни негови поени дефинитивно ќе останат во сеќавање, и без сомнение може да се смести во Топ 10 најсмешните во НБА историјата.

Прочитајте и...  Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Настапувајќи за Јута Џез, во еден напад на дуелот против Оклахома немаше многу време за шут, само доволно колку да биде допрена топката, а токму тоа го направи Букер и реализираше еден неверојатен погодок.

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат