16 C
Скопје

Саудиец заработи кривична од МВР

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Н.(38) од Саудиска Арабија, со живеалиште во Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ и „фалсификување службена исправа“.

Пријавениот, како управител на правно лице од Скопје, изготвил и издал „дозвола за движење на вработен, поради вршење на сменска и ноќна работа“ и покрај тоа што правното лице немало регистрирана дејност во трета или четврта смена.

Исто така, во дозволата што ја издал внел невистинити податоци дека вработениот работи во производствен погон на компанијата и дека ги извршува своите работни задачи во смена во период од 22.00 до 05.00 часот.

На 17.3.2021 во 00.15 часот, на пункт Кружен тек Влае, од страна на полициски службеници бил сопрен вработениот, кој на увид им ја приложил дозволата.

Поврзани вести

Ќотек поради долгови: Три лица од Илинден завршија во болница

Слободен печат

Повреденo 13-годишнo девојче кое управувало мопед

Слободен печат

Приведено лице на скопскиот аеродром, запленети марихуана и хашиш

Слободен печат

Приведен е скопјанец во близина на Катланово, по него е распишана централна потерница

Слободен печат

Кривична пријава против две лица за „фалсификување на огнено оружје”

Слободен печат

Малолетничка од Скопје пријавила дека насилно била донесена во Тетово

МИА Агенција

Остави Коментар