3 C
Скопје

Сандански тагува по Ивон (3) и Васил (5), сослушана мајката: Сакаа да ми ги земат, е нека ми ги земат сега!

Денешниот ден е прогласен за Ден на жалост во Сандански откако вчеравечер беа убиени две деца на возраст од 3 и 5 години од страна на нивната мајка, соопштија од општината.

По наредба на градоначалникот Атанас Стојанов, денешниот ден -20 ноември е прогласен за Ден на жалост во знак на сеќавање на трагична смрт на тригодишната Ивон и петгодишниот Васил. Знамињата во градот ќе бидат на половина копје, сите јавни прослави се забранети. Почивајте во мир, ангелчиња!, напиша градоначалникот на својот Фејсбук профил.

Децата се убиени вчера попладне од страна на нивната мајка во нивниот дом во центарот на Сандански. По убиството и мајката и таткото на децата се приведени.

Мајката во полицијата изјавила дека била во бракоразводна постапка: „Сакаа да ми ги земат децата!? Е нека ми ги земат сега“, изјавила таа пред истражителите, пренесува порталот Струма.ком.

Прочитајте и...  Од задутре кафулињата ќе работат до 21 часот

Случајот потсетува на големата трагедија која во февруари 2009 година се случи  во селото Осиково, каде Манчо Панјуков ги закла двете деца, по што ја запалил куќата во која имало и други роднини. Се обидел притоа да ја убие и сопругата, но таа едвај се спасила од пожарот, но починала два месеци подоцна.

ВИДЕО | Крвава драма во Сандански: Мајка си ги закла децата на возраст од 3 и 5 години

Поврзани вести

Јапонија: Верижен судир на 130 возила поради снежна бура, загина едно лице

Слободен печат

Скопјанка завршила во болница откако со автомобил удрила во четири паркирани возила

Слободен печат

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ: Нема настава доколку не им се исполнат барањата

Слободен печат

Полковниците Василевски и Ковачки во препирка околу НАТО-сертификатите

Слободен печат

Гаши: Државата да се ослободи од стравот дека расте бројот на една етничка заедница

Слободен печат

Владата повторно вети решавање на проблемот со дивоградбите на охридското крајбрежје

Слободен печат

Остави Коментар