-1 C
Скопје

Самсоненко повеќе нема да биде во Вардар

Бекот на актуелниот европски ракометен шампион, Сташ Скубе, открива дека сопственикот Сергеј Самсоненко им потврдил дека си заминува од клубот.

Ракометарите на Вардар минатата година направија неверојатен успех, по втор пат триумфираа во Лигата на шампионите иако клубот беше во финансиски проблеми и тие играа речиси без пари.

По освојувањето на титулата, вардарци и сопственикот добија финансиски инјекции од македонските институции но и тоа не беше доволно за да се надмине кризата по што проблемите со финансиите останаа главен проблем и во новата сезона, ракометарите со месеци немаат земено плата.

Бекот кој е меѓу најзаслужните за ланскиот триумф, Сташ Скубе, во„подкастот“ за ракометниот сајт „Балкан Хендбол“ открива дека Самсоненко по завршување на сезоната си заминува од Вардар и дека иднината на ракометарите е нејасна.

„Тешко е, да. Сите ние го сакаме ракометот, но треба и некако и да преживееш. Не сме ние фудбалери или кошаркари кои заработуваат милиони. Ситуацијата е тешка, но ние покажавме дека се може и без тоа, сепак, важно е да се заработи нешто. После Келн беше кажано дека сè ќе се среди, дека ќе се подобри ситуацијата, дека ќе биде повторно силен Вардар, но за жал ништо од тоа не се случи. Јас сум оптимист и искрено се надевам дека работите ќе тргнат на подобро. Сакаме чесно до крајот да ја доиграме сезонава, па ќе видиме како ќе се развива ситуацијата. Она што го знаеме е дека Сергеј Самсоненко нема да биде во клубот, јас не знам да кажам што ќе се случува следната сезона. Скопје живее за ракометот, затоа и се надевам дека ќе се најде некој што ќе го врати Вардар на посакуваните патеки“, истакна Скубе во разговор за „Балкан Хендбол“.

Прочитајте и...  Не е нормално Милан да не игра во Лигата на шампионите

Поврзани вести

СП Египет: Рутински победи на Данска и Унгарија

Слободен печат

Евролига: Изненадување во Пиреја, Фенербахче зареди со победите

Слободен печат

ВИДЕО: „Дерби дела капитале“ во знакот на Лацио

Слободен печат

Кошаркарите на Пелистер остануваат перфектни, го решија и МЗТ Скопје 

Слободен печат

Турција без проблеми по втор пат ја совлада БиХ

Слободен печат

Српски репрезентативец нокаутиран на тренинг на Кристал Палас

Слободен печат

Остави Коментар