16 C
Скопје

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека ќе воведе специјални мерки за патниците кои пристигнуваат од африканските земји погодени од ебола.

Почнувајќи од следната недела, патниците од Гвинеја и Конго ќе бидат пренасочени кон шест американски аеродроми каде што ЦДЦ ќе може да ги следи, објави веб-страницата „Хил”.

„Авиокомпаниите ќе собираат и испраќаат податоци за патници до Центарот за превенција и контрола на болести кои биле во Конго и Гвинеја во последните три недели”, се вели во соопштението на ЦДЦ.

Последните неколку недели се појавија неколку случаи на ебола во овие африкански земји, а не толку одамна од оваа епидемија починаа повеќе од 10.000 луѓе.

Ниту еден случај на ебола не е пријавен во САД од 2015 година

Прочитајте и...  Арсовски: Подобро каква било политичка, од техничка влада во Бугарија

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар