САД им понудиле техничка помош на Иран за да се справат со коронавирусот

САД во моментов не е вклучена во непријателства кон Иран и на Техеран му понуди техничка помош во справувањето со епидемијата од новиот коронавирус, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео.

-Ние и дадовме понуда на Исламската Република за помош – им соопшти Помпео на конгресмените откако го притиснаа околу глобалниот одговор на заразата, во сослушувањето во Конгресот што во фокусот го имаше Иран.

Американските конгресмени се загрижени дека во Иран е забележана сериозна појава на коронавирусот, додека нивниот здравствен систем е ослабнат.

Помпео истакна дека здравствениот систем во Иран не е стабилен и додаде дека Техеран не споделува информации.

Прочитајте и...  САД ја осудија Кина за однесувањето околу граничен спор со Индија

Прочитај повеќе

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

МИА Агенција

Волсстрит „порасна“ и покрај протестите во САД: Инвеститорите се надеваат на брзо опоравување од корона кризата

Слободен печат

Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Слободен печат

УЈП демантира дека 200 вработени се во самоизолација поради контакт со Лукаревска

Слободен печат

Расте невработеноста во во ЕУ и еврозоната

Слободен печат

Царовска апелираше на засилено присуство на инспекторите на терен во насока на почитувањето на мерките и протоколите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Слободен печат

Затворена уште една конфекција во Штип со 250 вработени

Слободен печат

До 1 јули Грција речиси целосно ќе се врати во „новата нормалност”

Слободен печат

„Рено“ успеа да се извлече од кризата: Државата му обезбеди кредит од 5 милијарди евра

Слободен печат

ЕК го класифицира Ковид-19 како „средна закана“, силни критики во Европарламентот

Слободен печат

Во секоја фирма ќе мора да има ковид-координатор

Весна Дамчевска