Tag : мајк помпео

Вести Свет

Помпео во понеделник во посета на Лондон и Копенхаген

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека ќе ги посети Велика Британија и Данска следната недела, неколку дена откако Лондон најави забрана за кинескиот...
Вести Свет

Северна Кореја го нападна Помпео поради изјава против Кина

Слободен печат
Северна Кореја денеска го нападна државниот секретар на САД, Мајк Помпео, за неговите неодамнешни антикинески забелешки, предупредувајќи го да не се меша во работите на...
Вести Свет

Помпео: САД работат на воспоставување дијалог со Северна Кореја

Слободен печат
САД и натаму работат на воспоставување дијалог со Северна Кореја, изјави денеска  американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тој рече дека се надева оти разговорите ќе...
Вести Свет

Помпео: САД и ЕУ водат сложени разговори за повторно воспоставување на взаемните патувања

Слободен печат
Вашингтон и Брисел водат сложени разговори за повторно воспоставување на патувањата меѓу САД и ЕУ, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео во телефонски брифинг за...
Вести Свет

Помпео ги пофали Гугл, Фејсбук и Твитер поради Хонгконг

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги пофали денеска Гугл, Фејсбук и Твитер бидејќи одбиле да им предадат податоци за своите корисници на Владата на Хонгконг...
Вести Свет

Помпео побара од Турција Аја Софија да остане музеј

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја повика денеска Турција да не го менува статусот на истанбулската Аја Софија и да овозможи да остане музеј. Во...
Вести Свет

Помпео: Правилно се однесувавме кон разузнавачките извештаи

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео  денеска изјави дека САД, во смисла на заштита на американските трупи, одговориле правилно на разузнавачките извештаи дека Русија плаќала на...
Вести Свет

Помпео: СБ на ОН да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

Слободен печат
Нарекувајќи го Иран најбрутален терористички режим во светот, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска го повика Советот за безбедност на Обединетите нации да го...
Вести Свет

Помпео: САД и ЕУ мораат заеднички да и се спротивстават на Кина

Слободен печат
САД и Европската унија мораат заеднички да ја разберат Кина за да можат да и се спротивстават, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео, нарекувајќи...
Вести Свет

Помпео: Израел треба да одлучи дали ќе го анектира Западен Брег

Слободен печат
Американскит државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека Израел треба да одлучи дали ќе изврши анексија на делови од окупираниот Западен Брег, како што вети...