САД елиминираа двајца припадници на ИД во Авганистан

Американски војници во Авганистан. / Фото: Архива на Слободен печат

Американската војска соопшти дека во синоќешниот напад со дрон загинале двајца припадници на авганистанскиот огранок на Исламска држава.

Претходно армијата на САД соопшти дека во нападот во авганистанската провинција Нангархар загинал еден припадник на ИД.

Тоа беше прва официјална американска воена операција по самоубиствените напади на авганистанскито огранок на ИД врз аеродромот во Кабул на 26 август, при што загинаа 13 америокански војници и 169 Авганистанци.

Видео на денот