7 C
Скопје

Роналдо му помага на Јувентус: Сам бараше да му се намали платата

Кристијано Роналдо ужива во животот во Торино и во настапите за Јувентус во Серија А и Лигата на шампионите и е подготвен да остане подолго од 2022 година кога му истекува договорот со „старата дама“, а финансиските услови не му се пресудни, тврди „Тутоспорт“.

Како што јавува весникот, Јувентус кој пријави загуби од 113.7 милиони евра за првите шест месеци од сезоната 2020/21, Португалецот одлучи да го растерети буџетот на тимот за 30 проценти од своите примања.
Имено, „Тутоспорт“ пишува дека Роналдо сам барал да му биде намалена платата за да може да му помогне на клубот, а наводно се одрекол и од процент од маркентиншките права на неговото име.

Освен тоа, што бараше да му биде намалена платата, Кристијано Роналдо им најавил на челниците на клубот дека е подготвен да потпише нов договор.
Португалецот во Јувентус пристигна 2018 година од Реал Мадрид во трансфер вреден 105 милиони евра.

Прочитајте и...  Во првиот меч по триумфот на Австралија Опен, Ѓоковиќ подобар од Синер

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар