Роналдо го надмина рекордот на Касиљас во Лигата на шампионите

Кристијано Роналдо има најмногу настапи во Лигата на шампионите/Манчестер, Велика Британија/29 септември 2021/Фото: EPA-EFE/Peter Powell

И оваа вечер во најквалитетното европско клупско натпреварување, еден од најголемите фудбалски мајстори е во центарот на вниманието, ѕвезда која блеска веќе скоро две децении.

Кристијано Роналдо кој од оваа сезона го носи дресот на Манчестер јунајтед повторно испиша фудбалска историја.

Некои ќе кажат и не е некоја вест што Роналдо повторно руши рекорд, дека тој тоа го прави во текот на целата кариера, што е сон на многу млади играчи.

Португалецот го запиша 178 настап во ЛШ и така го надмина својот поранешен соиграч од Реал Мадрид, Икер Касиљас.

Шпанскиот легендарен голман остана на 177 настапи, следуваат Меси и Чави со по 151 настап, Рајан Гигс има 145, Раул 142, Паоло Малдини 135, Карим Бензема со 132…

Неверојатна статистика на Меси против клубовите од Премиер лигата

Роналдо е и најдобар стрелец во Лигата на шампионите со 135 голови, и поради тоа е еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

Интересен е и податокот кој вели дека дуелот против Виљареал му е вкупно 20-ти во кариерата, а како играч на Реал против овој клуб постигна дури 13 голови.

Видео на денот