Неверојатна статистика на Меси против клубовите од Премиер лигата

Лионел Меси го постигна првиот гол за ПСЖ против Манчестер сити во ЛШ/Париз, Франција/28 септември 2021/Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Аргентинската ѕвезда која од оваа сезона ги брани боите на францускиот шампион ПСЖ, досега најмногу ја тресеше мрежата на Арсенал, дури деветпати во шест натпревари.

Лионел Меси во вторникот го постигна првиот гол во дресот на париските „светци“, поточно во ЛШ, во домашната победа над Манчестер сити (2:0).

Дуелот против „граѓаните“ и голот на Меси само го докажа тоа што веќе се зборува со години.

А тоа е дека пресметките со англиските клубови му се особено омилени на аргентинскиот „волшебник“.

Меси одигра 35 натпревари против клубовите од Премиер лигата на кои постигна дури 27 гола!

По ред, тој најмногу ја затресе мрежата на Арсенал, дури девет пати на шест натпревари, постигна седум гола на седум натпревари против Сити, постигна четири гола против Манчестер јунајтед на шест натпревари, трипати против Челси на 10 натпревари, Ливерпул двапати на четири средби, и два гола против  Тотенхем со кој се сретна двапати.

Меси е пресреќен по деби голот за ПСЖ: Многу го посакував овој гол, ќе бидам сè подобар

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот