Расказите на Ленче Милошевска носат внатрешна потреба за слобода и спокој

Промоцијата се одржа во спомен-собата „Т’га за југ“ во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје

Книгата „Недопрени бисери“ од Ленче Милошевска на 14 март беше промовирана во спомен-собата „Т’га за југ“ во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје. За делото говореше писателката Марина Мијаковска, а фрагменти од книгата читаше Винсент Вилчник, македонистка од Словенија.

„Недопрени бисери“ е книга со раскази и кратки приказни. Во нив се опишани секојдневни реални ситуации, семејни релации, душевниот (не)мир, посветеност и свртеност кон природата и животните, контексти диктирани од пандемиската реалност, како и многу приказни поврзани со родниот град на авторката – Скопје.

– Собраните раскази се пишувани во подолг и различен временски интервал и се израз на внатрешната потреба на Милошеска за слобода и спокој. Расказите се нешто меѓу куси постмодернистички раскази и дневник. Со оваа книга Милошевска се потврдува како успешна прозна авторка што преку разголувањето на нејзината интима во јас монолошка форма успева успешно да создаде грст кратки раскази и блиц приказни кои не го оставаат рамнодушен читателот – посочи промоторката Мијаковска.

Ленче Милошевска е поет, романсиер и преведувач. Работела како уреник во издавачките куќи „Култура“ и „Македонска книга“. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1999 година.

Авторка е на четири романи, пет стихозбирки и дваесетина преводи од англиски, српски и хрватски на македонски јазик. „Недопрени бисери“, издание на „Арс Ламина“, е нејзина втора книга раскази.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 171, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ на 18-19.3.2023)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот