Првиот кинески товарен воз помина под Босфор

Станува збор за првиот товарен воз што мина низ Мармарај и што директно ги поврзува Кина и Европа, односно градовите Џихан и Прага.

Големиот товарен воз низ тунелот мина во две компоненти, од кои едната ја влечеше локомотива на „Турски железници”, а втората локомотива на „Железници на Кина”.

Вкупно 42 вагони натоварени со електрични производи за 12 дена по шини ќе минат 11.483 милометри, низ 10 држави и две мориња.

Со ова, возот долг вкупно 820 метри стана првата товарна композиција што на шини директно стигнала од Кина до Европа.

Прочитајте и...  Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Турскиот министер за инфраструктура Чахит Турхан вчера во Анкара изјави дека периодот на транспорт на стоката од Кина до Турција и натаму кон Европа е значително намален со отворање на пругата „Железен пат на свилата”, што ги спојува Турција и Казахстан, како и со отворање на железницата и тунелот Мармарај, што под Босфор ги спојува Азија и Европа.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат